Přeskočit na obsah

Chceme, aby se střechy v Porubě zelenaly

Městská zeleň je zásadní jak pro zdraví přírody, tak kvalitu prostředí, ve kterém žijeme. Všichni jsme zažili vlny veder a rozpálené městské ulice, ve kterých se přes den prakticky nedá být a jsou zdraví nebezpečné pro děti i seniory. Jsou ale způsoby, kterými můžeme klima a prostředí v Porubě ovlivnit, abychom se v ní cítili dobře nehledě na počasí. Je však třeba zvednout náš pohled ze země také nahoru, aby se zelenaly nejen naše ulice, ale také střechy našich domů.

Zelené střechy jsou dobrým příkladem komplexního přístupu k zlepšování životního prostředí ve městě a maximalizování množství zelených ploch. V českých městech je však jejich potenciál však zdaleka nevyužitý a Poruba v tomto není výjimkou. Přitom jestli máme na střechách jen beton, panely a tašky nebo na nich budeme systematicky vytvářet další prostor pro zeleň, dělá zásadní rozdíl, jak se nám v našem městě bude žít.

Využití zelených střech totiž může zastavěných oblastech snížit teplotu až skoro o 3 °C. Rozdíl v teplotě samotné střechy z klasických materiálů a té zelené pak může dosáhnout dokonce až 50 °C. Zelené střechy zároveň zlepšují termoregulační vlastnosti budov a snižují náklady na klimatizaci až o 75 % a na vytápění až o 25 %. Nejde tu však jen o teplotu a úspory. Zelené střechy taky zásadně pomáhají zlepšovat pro nás v Ostravě tak důležité ovzduší a každý její 1 m² dokáže za rok pohltit až 5 kg CO2 a 0,2 kg prachových částic. V neposlední řadě se pak jedná o výrazné estetické vylepšení, které přispívá k tomu, abychom se ve městě cítili lépe.

Chceme Porubu, ve které se budeme všichni cítit příjemně nehledě na roční období a která je šetrná k životnímu prostřední. Chceme Porubu, která je moderním městem s vysokou kvalitou života a po vzoru metropolí jako je třeba Vídeň využívá svůj maximální potenciál. Široké využívání zelených střech není samospásné řešení, ale je jedním z důležitých kroků k přiblížení se tomuto cíli. Budeme prosazovat zavedení zelených střech na všech budovách ve vlastnictvích města, kde je to konstrukčně možné, a prostřednictvím dotací a odborného poradenství podporovat jejich instalaci na co nejvíce stavbách ve městě.